16 Haziran 2019 Pazar Saat 20:53
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Abbas TAN
tanabba@gmail.com
SİYASETTE ALEVİLERİN YERİ
25 Ağustos 2014 Pazartesi Saat 07:09

SİYASETTE ALEVİLERİN YERİ

Her ne hikmetse bu ülkede seçimlerden önce ve sonra Aleviler konuşulur. Aleviler kime oy verdi, yüzde kaçı sandığa gitti,ne kadarı sandığa gitmedi. Sandığa gidenlerden ne kadarısağa oy verdi yada sola oy verdi hep tartışılır.

Hiç kimse çıkıp da Sünniler nereye oy verdi,niye verdi diye bir soru sormazlar.

Sol partiler oylarınıartırdıkları vakit kendi başarıları sayarlar ama başarısız olduklarında“Aleviler oy vermedi” diyerek kendilerini kurtardıklarını sanırlar.

Yıllardır Aleviler CHP ye oy verirler. Küçük bir Alevi azınlığı Sosyalist partilere oy verirler ama örgütlenmesinin dışında kalan Aleviler de sağa oy verirler.

Sağa oy veren Alevilerin niçin sağa oy verdikleri sorulduğunda buna cevap da veremezler, çeşitli bahanelerle geçiştirirler.

Son dönemlerde seçim sonuçlarına bakıldığında Alevilerde ciddi bir dağılmanın olduğu çok net görülmektedir. Bu dağılmanın en büyük nedenlerini iki başlık altında toplamak mümkün.

Birincisi; Alevilerin çoğunlukla oy verdikleri CHP hem geçmişiyle yüzleşmekten kaçınmakta hem de günümüzde Alevilerin siyasal taleplerine bakmamakta.

Görmezden gelerek savuşturmaya çalışırken Alevilerin dışındaki özellikle Müslümanların (Sünnilerin) oylarınıkaybetmemek istemektedirler.

Nasıl olsa Alevileri büyük bir kısmı sağa oy vermeyeceğine göre bize oy verirler düşüncesi hakimdir.

Bu anlayış yıllar öncesinde Şafi ve Sünni Kürtler için de geçerliydi.

Aradan geçen sürede Kürtler CHP den uzaklaşmaya başladılar ve günümüzde BDP,HDP gerekçesiyle CHP, doğu ve güneydoğuda yok olma noktasına geldi.

CHP gerçekten Kürtlerin sorunlarıile yakından ilgilenseydi,çözüm yolları arasalardı belki de bu bölgede PKK veya bugünkü adıyla BDP,HDP bugün olmayacaklardı. Belki de gelişleri gecikecekti.

Bu kadar da kan dökülmeyecekti ve Sağ siyaset bu kadar büyüyerek ortalığı kasıp kavurmayacaktı.

Bu yazdıklarıma cevap olarak 1989 da SHP olarak Kürt raporları hazırladı denebilir. Evet o tarihlere Kürt raporu hazırlandı ve sorunlar tespit edildiği gibi çözüm yolları da kaleme alınmıştı.

Alındı da ne oldu, raporlar dosya halinde raflarda kaldı. İşte bu sonuç doğdu.

İkinci önemli husus; Alevilerin örgütlenmesiyle Aleviler bir anlamda birleşirlerken Siyaseten darma dağınık bir hal aldılar. Bir çok bağımsız Alevi kurumları kendi üyeleri ile yerel politikalarla yerelde söz sahibi olma hesabı yaparken büyük hesaplarıgöremediler.

Aleviler çatı örgütleri oluşturarak birleşme hesapları yaparken tabanı tam tanıyamadan yaptıklarıhesaplar şaştığından tabanlarını dağıttılar.

Alevi kurumlarının içerisine giren Alevi siyasetçiler yada Alevilere yakın gözüken siyasetçiler birçok Aleviyi siyaseten yanlışa sürüklediler.

Özellikle Sivas,Maraş,Çorum gibi illerde Alevileri yakan, yok eden anlayışa destek verdirdiler.

Nasıl olsa bizim adayımız kazanamayacak AKP nin gitmesi için MHP ye oy verin dediler. Bu yüzden de aleviler 2014 yerel seçimlerde darma dağınık bir görüntü sergilediler.

Alevi Kurumlarının tepe örgütleri denen Federasyonları yada Genel Merkezleri bir türlü birlik sağlayamadılar. Bir taraf bir açıklama yaparken diğer taraf farklı bir açıklama yaptı, kimileri ise tavır sergileyemediler.

Sonuçta RTE Cumhurbaşkanıseçilirken HDP yani Selahattin Demirtaş oylarını neredeyse ikiye katladı.

Demirtaş’a giden artı oyların büyük bir kısmı tepkili Alevilerin ve sosyalistlerin oyları olmalı.

Yapılan açıklamalara bakılırsa Demirtaş’ın aldığı fazla oylara Alevi kurum temsilcileri sahiplenmeye çalışmaktadırlar.

Şunu herkes bilmeli ki Alevi kurumlarının yöneticileri ve temsilcilerinin bu tavır ve davranışları Alevileri yönlendirmeye kesinlikle yetmez.

Alevi kurum yöneticileri (büyük bir kısmı) Demirtaş’a açık destek verdiler ama vermeseler bile Demirtaş’a oy veren aleviler yine de oy vereceklerdi.

Hiç kimse durumdan kendilerine vazife çıkartmasınlar, hiç kimse sonuçtan prim elde etmeye çalışmasın.

Bu seçim başta CHP ve MHP ye ders verirken Alevi kurum yöneticilerine ve sosyalistlere de ders verdi.

Bağırmak çağırmak sonucu değiştirmiyor. Kafayı değiştirmek gerekiyor.

11.08.2014

ABBAS TAN

Bu yazı toplam 285 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Erdoğan SEZER
2.H?z?r?ah Etkinli?i
Veli GÜLSOY
1.Hızırşah
Erdal Yıldırım
FAŞİZME RAMAK KALA..
ARŞİVDE ARA
SİTE ANKET
Yenilenen Web Sitemizi Nasıl Buldunuz ?
Çok Güzel Olmuş
Güzel
İdare Eder
Kötü