17 Eylül 2019 Salı Saat 14:20
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Veli GÜLSOY
datcahacibektas@gmail.com
1.Hızırşah
04 Kasım 2007 Pazar Saat 09:43

15. 07. 2010 tarihinde yönetim kurulun daveti üzerine Datça’ ya gittim orada tahminen 1400 yıllarına dayanan, külliyesi bulunan Hızır Şah isimli bir hak velisinin orada yaşadığını öğrendik ancak çok daha önemli olan köyün isimi Hızır Şah Köyü olması, külliyenin Hızır Şah adında bir dervişe ait olduğunun açık bir kanıtıdır. Bende de şahsen tereddüt kalmadı.

17.07. 2010 tarihinde Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Şubesi başkanı Murat Yıldırım, yönetim kurulu üyeleri Cemalettin Köse, Yunus Eskiköy, Ali Eber Taşdelen, Hatun Yıldız, Hıdır Kurum, Ali Asker Akay, Belediye Başkanı Şener Tokcan, Hızır Şah Köy Muhtarı Mehmet Çengel ve köy halkının da katkıları ile Hızır Şah adına panel ve cem ibadeti yapıldı.

Panel ve cem ibadetin de bir gün önce köye davet edip külliyeyi gezdirdiler. Külliyeden içeri girince sanki 40, 50 yıl önceki cem meydanı pir divanında kedimi gördüm. Çünkü girer girmez üçler, beşler, yediler on iki imamlar, on yedilerin çok rahat fark ediliyordu. Pire ait elifi tacın altında bacı duaya durmuş dara duran erler gördüm dört kapı kırk makamı gösteren belirtiler var. Allah Muhammed Ali adına çer ağların yakıldığı yerlerin mevcut olduğunu gördüm ayrıca orada bulunan mezarların baş taşlarında oniki nişaneleri var.

Hızır şah köyün de oturan yaşlılar dediler ki burada birde dilek taşı var Şube Başkanımız Murat Yıldırım ve yönetim kurulu üyeler,i köy muhtarı ,köydeki yaşlılar hep birlik de direk çıktık orada insanların inanarak dilek dilediklerini ve dileklerinin de mutlaka kabul olduğunu bize söylediler bu sözleri de duyunca kesinlikle inandım ki burası bir Alevi Bektaşi külliyesi dır.

Belediye başkanı Sayın Şener Tokcan da şu güzellikleri gördüm. Hiçbir ayrım yapmadan hizmet etmeyi insani görev olduğunu bilinci ile din, dil, ırk, mezhep cinsiyet ayırımı yapmadan bütün insanların inançlarını rahatlık la yaşama yaşatma hakkına sahip olduğunu inandığı için çok büyük destek vermiştir.

Hz. Ali’nin de vali olarak tayın ettiği Maliki Ejdere gönderdiği emir namede ey malik İslam olanlar dinen senle kardeşler İslam olmayanlarda ademden beri seninle yeşler sakın ola ki insanlar arasında sakın hiç ayırım yapma sürekli mazlumdan yana ol eğer mazlumdan olmazsan mazlumu çok incindirsin zalimi da çok şımartırsın mazlumu incitirse yüce Allah-ı incitirsin Datça ilçe belediye başkanın da şu güzellikleri var evrensel düşünüp insanlara tarafsızca hizmet ettiği için Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Şubesine şimdiye kadar verdiği destek için çok mutlu olduk bundan sonra da desteğini esirgemeyeceğine inanarak kendisine teşekkür eder çalışmalarında başarılar dilerim.

Ayrıca, köy muhtarı Mehmet Çengel’e ve köy halkına da teşekkür ediyorum. Bu yüce külliyeyi toplumumuza kazandıran, Datça Şube Başkanı Murat Yıldırım’a, başkan yrd. Cemalettin Köseye, sekreter Yunus Eskiköy’e, sayman Ali Eber Taşdelen’e, sevgili dedeme, Hatun Yıldız’a, Hıdır Kurum’a, Ali Asker Akay’a, tüm üyelere, Datça halkına, yazarlarımıza ve ozanlarımıza, Gene Başkan Ercan Geçmez’e, Okmeydanı şube başkanı Kamil Aykanat’a, gönülleri Ehli Beyitin sevgi ve muhabbeti ile aydınlanan bu güzel inancımızı yarınlara taşımak için hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan hak yoluna hizmet eden bütün dostları sevgi ve muhabbetle selamlıyorum.

Hacı Bektaşi-i Veli Gazi Kültür Vakfı
Gazi Cemevi Başkanı ve inanç önderi
Veli Gülsoy

Bu yazı toplam 956 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Erdoğan SEZER
2.H?z?r?ah Etkinli?i
Veli GÜLSOY
1.Hızırşah
Erdal Yıldırım
FAŞİZME RAMAK KALA..
ARŞİVDE ARA
SİTE ANKET
Yenilenen Web Sitemizi Nasıl Buldunuz ?
Çok Güzel Olmuş
Güzel
İdare Eder
Kötü