22 Ağustos 2019 Perşembe Saat 04:58
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsmail SAÇLI
i_sacli@hotmail.com
Cemevi siyasi proje değildir!
18 Eylül 2013 Çarşamba Saat 12:09

Cemevi siyasi proje değildir!

Ülkede siyasal gerek ekonomik bir çıkmaz başlayınca, bazı çevreler hemen bu olumsuzlukları kapatmak için mezhep ayrımcılığına veya bir alevi sünni gerilimine sarılıyorlar.


Son günlerde, bölgemizdeki komşularda, özellikle, Suriye’deki iç savaş Türkiye’yi her açıdan, etkiliyor ve zor günler bizi bekliyor.
Sığınmacılar arasında bile mezhep ayrımı yapılıyor.
Suriyeli aleviler Cemevlerine, sığınıyor, buda, bizim gücümüzü aşan bir durum.
Yetkilileri biz göreve davet ettik, bu devletin çözeceği sorundur.
Camii cemevleri yapımı ile ilgili tartışma, Türkiye’nin gündemine oturdu. Doğru bulan var, yanlış bulan var, bizede halk soruyor, benim bu konuda düşüncem zaman zaman sosyal medyada, tv’lerde paylaştım bir kez daha düşüncemi siz okuyucularla paylaşmak isterim. İnançlar hiçbir partinin, cemaatin siyasi,arenada kullanacağı,bir durum olmamalı.


Siyasi düşüncemize göre bir Cemevi projesi olmamalı, benim partim iyi, diğeri yaptı kötü.
Diyarbakır’da BDP belediyesi cemevi yapıyor anahtar teslimi kendine yakın Alevilere veriyor.
Tarsus’ta MHP belediyesi, İzmir’de CHP belediyesi, Esenyurt ‘ta AKP belediyesi, Hacıbektaşta kadiri tarikatı Haydar Baş cemevi yapıyor Mamak’ta Fetullah cemaatı bu yaklaşımları doğru bulmuyorum.


Dört siyasi partinin mecliste grubu var grup kararları ile meclise getirsinler bizim haklarımızı kişilerin insafına siyasi duruşuna bırakmadan, Anayasal Yurttaşlık hakkı olarak verilirse bu bizim hakkımızdır. Bir mücadele amacına ulaşır, devletten gelecek haklara projeler tabiî ki, olumlu bakarız. Cemevini devlet yapmış olsa idi,tanımış olurdu. Tüm cemevleri yasal statüye kavuşmalıdır. Siyasi partiler sorunu mecliste çözmeli, hükümet oyalamadan, bu çıkacak Yeni anayasada, alevilerin ve tüm inançların talepleri yer almalı, eşit yurttaş olmalıyız, inançlar inananlar tarafından tarif edilmeli, mabetler arası, farklılaşma yaratılmamalı.


Umarım düşüncemi anlatabildim. Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim.


Saygılarımla
İsmail SAÇLI

Bu yazı toplam 491 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Erdoğan SEZER
2.H?z?r?ah Etkinli?i
Veli GÜLSOY
1.Hızırşah
Erdal Yıldırım
FAŞİZME RAMAK KALA..
ARŞİVDE ARA
SİTE ANKET
Yenilenen Web Sitemizi Nasıl Buldunuz ?
Çok Güzel Olmuş
Güzel
İdare Eder
Kötü