17 Eylül 2019 Salı Saat 14:42
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kamil AYKANAT
kaykanat@hacibektasvakfi.org
Muharrem acılardan ibret alınan bir aydır
20 Mart 2012 Salı Saat 08:16

Muharrem acılardan ibret alınan bir aydır

 Muharrem ayının, Ehl-i Beyt’in katledilişini ve oradaki direnişi sembolize ettiğini, Okmeydanı cemevi olarak Muharrem ayı boyunca oruç açım yemeği verip, yemeğin ardından cem yapıp ve 12 gün boyunca her gün değişik yazar ve dedelerin konuyla ilgili bilgilendirme konuşmaları yapmaktayız.

 Son dönemde Muharrem ayına ilginin daha da yoğunlaştığını İlk zamanlara göre halkın daha yoğun bir talebi olduğunu söyleyebilirim. Geçmiş dönemlerde böyle bir yemek geleneği yoktu, insanlar sadece ceme gelirlerdi ve sayı belliydi. Şimdi hem yemek, hem cem, hem bilgilendirme toplantıları yapılıyor… İlgi,  her geçen yıl çoğalıyor.

 Okmeydanı Cemevi’nin, sadece Alevilerin yararlandığı bir yer olmadığını, İnançsal olarak Aleviler tecrit edilmiş bölgelerde oturmuyor. Alevilerin de yakın Sünni dostları var. Onlar da buralardaki oruç açım yemeklerine ve cemlere katılabiliyorlar. Ayrıca Muharrem ayı yalnızca Alevilere de maledilmemeli, tüm İslam aleminin takip ettiği, oradaki kıyımı lanetlediği bir ay...

 Okmeydanı Cemevi her yıl herkese açık olan Aşure dağıtım töreni düzenliyor. Bu yılki aşure etkinliğinin tarihi ise 11 Aralık Pazar günü saat 13.00…  Aşure törenine İstanbul’un dört bir tarafından gelen insanların yanı sıra belediye başkanları, bölgedeki önde gelen kurum temsilcileri  ve işadamları katılıyor.

 Muharrem ayı her ne kadar matem ayı olsa da onun yanında insanları kaynaştıran, acılardan ibret alınan bir aydır. Tarihimizde yaşanmış olan olayların tekrar yaşanmaması dileğimizdir. Alevilerin haklarını Sünniler, Sünnilerin haklarını Aleviler savunduğu sürece bu ülkede kardeşliğin ve barışın olacağını görüyorum. Tüm insanları barışa ve sevgiye davet ediyorum

28.11.2011

Kamil Aykanat

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı İstanbul Şube Başkanı (Okmeydanı Cemevi) 

Bu yazı toplam 1011 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Erdoğan SEZER
2.H?z?r?ah Etkinli?i
Veli GÜLSOY
1.Hızırşah
Erdal Yıldırım
FAŞİZME RAMAK KALA..
ARŞİVDE ARA
SİTE ANKET
Yenilenen Web Sitemizi Nasıl Buldunuz ?
Çok Güzel Olmuş
Güzel
İdare Eder
Kötü