22 Mart 2018 Perşembe Saat 18:02
4. Datça Hızırşah etkinliği yapıldı
04 Eylül 2013 Çarşamba Saat 04:18
Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça şubesi tarafından Datça Belediye başkanlığının katkılarıyla gerçekleştirilen 4. Hızırşah Etkinlikleri 10-11 Ağustos tarihlerinde ilçemizde gerçekleştirildi.

4. Datça Hızırşah etkinliği yapıldı

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça şubesi tarafından Datça Belediye başkanlığının katkılarıyla gerçekleştirilen 4. Hızırşah Etkinlikleri 10-11 Ağustos tarihlerinde ilçemizde gerçekleştirildi.

Cumartesi günü Hızırşah Külliyesi’nde lokma paylaşma töreniyle açılan etkinlikte, açılış konuşmasını şube başkanı Murat YILDIRIM yaptı. Murat YILDIRIM konuşmasında, kendilerinin cami, kilise, havra hiçbirine karşı olmadıklarını, sadece aleviler olarak kendi inançlarını yaşamak istediklerini, kendi ibadetlerini gerçekleştirebilecekleri bir yer istediklerini söyledi. 4 sene önce Hızırşah Külliyesi’ne geldiklerinde buranın virane bir yer olduğunu söyleyen başkan, sebep ne olursa olsun külliye’nin yeniden restorasyonunu bizzat takip ettiklerini,  gelişmelerden umutlu olduklarını söyledi.

Datça Belediye Başkanı sayın Şener TOKCAN da yaptığı konuşmada Türk milletinin bu mozaik çatı altında herkesin ibadetini özgürce gerçekleştirmeleri gereğini söyleyerek, 2014 yılı başında burada yaşayan alevi vatandaşlarımızın ibadetlerini rahatça yapabilecekleri   bir Cemevi için çalışmaların tamamlanacağı müjdesini verdi.

İnanç Önderi Nihat YOLERİ’nin lokma duasının ardından bugün için kesilen iki kurbanın pişirilmesiyle hazırlanan lokmalar, gelen misafirlere ikram edildi.

Akşam saat 21.00’de Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde yapılan Cem töreni de yine yoğun bir ilgi gördü. Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Çorum şubesinin semah ekibiyle ve inan önderiyle katıldığı cem de dede olarak Nihat YOLERİ Cem’i yürüttü.

Pazar günü Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde “Aleviler, İnsan Hakları ve Ayrımcılık” konulu panel gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Güzel YILDIRIM’ın yaptığı panelde, Prof. Dr. Ayhan YALÇINKAYA, Gazeteci-Tv programcısı ve Vakıf Üyesi Vedat KARA, HBVAKV Çorum Şubesi Başkanı ve İnanç Önderi Nurettin AKSOY ile Operatör Doktor Damar Cerrahı Necati ÖZDEMİR konuşmacı olarak katıldı.

Panelin açılış konuşmasını yapan Datça Şube Başkanı Murat YILDIRIM konuşmacılara ve katılımcılara teşekkür etti. Belediye Başkanı Şener TOKCAN’ın da dinleyici olarak katıldığı panel HBVAKV Çorum Şube başkanı ve inanç önderi Nurettin AKSOY’un gülbent duası ve konuşmasıyla başladı. Konuşmasında Alevilerin ibadetlerini gerçekleştirirken yaşadıkları sıkıntılara değindi.

İkinci olarak söz alan Operatör Doktor ve Halk Ozanı Necati ÖZDEMİR konuşmasında, önce bizler kim olduğumuzu sorgulamalıyız diyerek, mağdur olan ve mağdur edilenlerin üzerinde durdu. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında Alevilerin mücadelesi ve desteğinin önemi üzerinde duran Dr. Necati ÖZDEMİR, aleviler çeşitli zamanlarda birçok katliama uğradığını, ötekileştirilmelerine rağmen yine de Cumhuriyet’e en çok sahip çıkanlar olduğunu söyledi.

Üçüncü olarak söz alan Gazeteci-TV programcısı Vedat KARA da işi gereği yurtiçi ve yurtdışında Alevilerle bir arada olduğunu ve hepsinin de birbirlerine göre farklılık gösterebildiğini, Alevilerin de şekilcilikten kurtulmaları gerektiğini söyledi. Alevilerin toplum içerisinde kendi kimlikleriyle rahat yaşayamadıklarını, alevi çalışanların iş hayatlarında alevi kimliklerinden dolayı ötekileştirildiklerini söyleyen Vedat KARA, bu durumun değişmesinin gerektiği üzerinde durdu.

Son olarak söz alan Prof Dr Ayhan YALÇINKAYA konuşmasında, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu günden beri bir Sünnileştirme politikası izlendiğini, bunun neticesinde Alevilerin yıllardır mağdur edildiğini, bugünkü iktidar döneminde ise bunun daha da arttığını ve muhalefetin de bu konuda iktidarın tuzağına düştüğüne değindi.

Soru cevap kısmında dinleyicilerin de katıldığı panel yaklaşık 3 saat sürdü.

Akşam saat 21.00 de Amfi tiyatroda -süper kupa maçı olmasına rağmen- yapılan Tuncay UZUN ve Op. Dr. Necati ÖZDEMİR konseriyle etkinlik coşkulu bir kapanışa sahne oldu. Katılımcıların coştuğu, eğlendiği konser bitiminde etkinliğe destek verenlere plaket ve teşekkür belgeleri sunuldu.

Datça Belediye Başkanı Şener TOKCAN ile katılımcı ve emeği geçenler ile etkinliğe sponsor olan Fuda Hotel, Ata İnşaat, Işık İnşaat-Bayram IŞIK, Can Süs, Tatlı Kasap, Total-Halis ABBAK,  Taşkıran İnşaat, Afra Reklam, Cen Kur İnşaat, Can Can Emlak, Ersöz Emlak’a plaket ve belgeleri HBVAKV yönetim kurulu üyeleri takdim etti.


Murat Yıldırım'ın Konuşması

Değerli dostlar,

4. Hızırşah etkinlikleri kapsamında düzenlediğimiz panelimize hoş geldiniz. Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum

“Alevilik, Ayrımcılık ve insan hakları” başlığı altında konuşacağımız bu oturumda konunun uzmanı değerli konuklarımızın bilgileriyle aydınlanacağız.

Her ne kadar ülkemizde ayrımcılık; yok sayılan, yapılması meşru, maruz kalması kaçınılmaz görülen bir sorun olsa da; büyük bir “insan hakları” ihlalidir.

AB anayasasına göre; cinsiyet ırk renk etnik ve sosyal köken, genetik özellikler, dil, din ya da inanç siyasi ya da herhangi bir başka görüş, bir ulusal azınlığın üyesi olma, mülkiyet, doğum, özürlülük, yaş ya da cinsel yönelim gibi temellere dayanan her türlü ayrımcılık yasaktır.

Peki, hem bir hak ihlali olan, hem de evrensel düzeyde yasak sayılan “Ayrımcılık”, nedir?

Ayrımcılık; iki kişi ya da durum arasında bir farklılık olmamasına rağmen, farklı davranışlarda bulunmaktır.

Kültürel asimilasyon, politik temsil edilememe, kültürel hakların kullanılamaması, zorunlu göç gibi azınlıktaki gurubun mağduriyetlerinden biridir.

Türkiye de Osmanlı’dan bu yana ayrımcılığa maruz kalan Aleviler için gündelik hayatlarındaki ayrımcılık normalleşmiş gibidir. Biz Alevilere toplumsal yaşamda karşılaştığımız ayrımcılıkları sorulsa;  gündelik hayattakinden çok, topluluk olarak uğradığımız ayrımcılıktan bahsederiz. Yavuzdan Maraş’tan, Sivas’tan…

Okulda, işte, devlet dairesinde, yolda yaşadığımız Alevi olmaktan kaynaklı haksızlıklarsa bin yılın alışkanlığı ile aklımıza en son gelir.

Ne acıdır ki, bunlar Alevi olmanın doğal sonuçları saymışızdır. Kanıksadığımız için sıradanlaşmıştır.

Cemaat olarak bizleri en çok mağdur eden konu,  Cem evlerinin ibadet mekânı olarak tanınmamasıdır. Bununla beraber, Diyanetin belli bir inanç grubuna hizmet ederek, kamu kaynaklarını taraflı kullanması zorunlu din dersleri, Alevi köylerine zorla camii yapılması ise topluluk olarak bizlere uygulanan ayrımcılığın önde gelenleridir.

Hakkımızda ki önyargıları yıkmak artık sıradanlaşan hak ihlaline dikkat çekmek ve hızırşah gibi türk İslam mirasının en önemli eserlerinden birini korumak ve tanıtmak için bu etkinliği düzenlemekteyiz.

Dünyada ve ülkemizde özgürlüklerden yana atılan olumlu adımların “ileri demokrasi” düsturuyla hareket ettiğini söyleyen hükümetimizce de uygulanmasını umut ve sabırla beklemekteyiz.

4.Hızırşah Etkinliğimizden desteklerini esirgemeyen tüm kamu ve özel sektör kurum ve kuruluşlarının, basınımızın değerli temsilcilerine, bilgileriyle bizi aydınlatan saygıdeğer Akademisyen dostlarımıza ve en çok da yıllardır etkinliğimizde bize destek olup yalnız bırakmayan Sevgili Datça halkına teşekkür ederiz.

                                                                           Murat YILDIRIM

                                                                           HBVAKV DATÇA Şubesi Bşk.


YEREL BASIN

 • * Muğla Devrim Gazetesi Haberi İçin Tıklayınız!

 • * Datça Detay Haberi İçin Tıklayınız!

 • * Datça Havadis Haberi İçin Tıklayınız!

 • * Hamle Gazetesi Haberi İçin Tıklayınız!


   * Foto Galeri ve Slayt için Tıklayınız! >>

  FOTO GALERİ
 • Bu yazı toplam 1376 defa okundu.
  Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
  Veli GÜLSOY
  1.Hızırşah
  İsmail SAÇLI
  SİVAS GÜNLERİ!
  H.Habip Taşkın
  DAMDA NE DAMI?
  ARŞİVDE ARA
  SİTE ANKET
  Yenilenen Web Sitemizi Nasıl Buldunuz ?
  Çok Güzel Olmuş
  Güzel
  İdare Eder
  Kötü