22 Mart 2018 Perşembe Saat 18:03
BASINA VE KAMUOYUNA
25 Ekim 2013 Cuma Saat 01:10
Alevilik yüzyıllardır baskı, sürgün, asimilasyon ve katliamlara rağmen Hak ve Hakikat yolunda yaşıyor. Bundan sonra da birlikte yaşadığımız toplumlarla eşitlik, özgürlük ve saygı temelinde yaşayacak.

BASINA VE KAMUOYUNA

Değerli basın emekçileri

Kasım 2002 tarihinde iktidara geldikten sonra AKP Türkiye’ye özgürlükler getireceğini, herkesin hakkını teslim edeceğini 11 yıldır sürekli söyleyip durdu. 2009 yılından bu yana Türkiye’nin değişik topluluklarıyla ilgili açılımlar ve çalıştaylar yapıldı. Alevilere yönelik olarak da 2 yıl süren Alevi çalıştayları yapıldı. Bu çalıştaylarda hükümetin kendi deyimiyle sağır sultanı dahi dinlediklerini ve herkesin önerilerini aldıklarını, bu öneriler ve raporlar doğrultusunda cumhuriyet tarihinin en demokratik Alevi açılımını yapacakları hükümetin en yetkili ağızlarından kamuoyuna lanse edildi.

Biz Alevi örgütleri olarak daha birinci çalıştayda Alevilerin sorunlarının siyasal olduğunu Alevilik’ten kaynaklanmadığını, devletin ve hükümetlerin inkarcı tavrından kaynaklandığını belirttik ve bu amaçla hem sorunun tespiti hem çözüm önerilerini içeren sayfalarca raporlar sunduk. Bu raporların en önemli özelliği tespit edilen sorunların ve çözüm önerilerinin tamamının aynı olmasıydı. Geçen süreç içerisinde iki yıl sonra hükümet Alevi çalıştaylarının sonuçlarını bir rapor halinde kamuoyuyla paylaştı. Ve bu paylaşımda anlaşıldı ki hiç Alevi örgütlerinin sunmuş oldukları raporları değerlendirilmeden kendi raporlarının yazıldığı görülmüştür. Kamuoyunun baskısı sonucunda hükümet yetkilileri zaman zaman yaptıkları açıklamalarla gerekli düzenlemelerin yapılacağını dillendirmişlerdir. Son olarak hükümetin açıklayacağı Demokratikleşme paketinde Alevin sorunlarının çözüleceğini söylemişlerdi.

30 Eylül 2013 tarihinde bütün Türkiye’nin merakla beklediği demokratikleşme paketi başbakan tarafından öncesinde bir çok özgürlük laflarıyla yapılan konuşmayla birlikte beklenen açıklamaları yaptı.

Bizim için bir hayal kırıklığı değildi. Görünen köy kılavuz istemezcesine daha önce yayınladıkları çalıştay raporlarında bu günü zaten söylemişlerdi. Değil Alevilerin hakları Başbakan Alevi adını bile ağzına almamakta büyük özen gösterdi. Ve hemen akabinde başbakan yardımcısı Bekir Bozdağ Alevilerle ilgili çalışmanın devam ettiğini ve Alevi örgütlerinden rapor topladıklarını beyan etti.

Hiç kimse ne Alevilerin ne de Türkiye halklarının aklıyla oyun oynamasın. Uzun bir süre çalıştaylar yapıp raporlar toplayan ve bu raporlar sanki hiç yokmuş gibi hareket eden hükümet yetkilerinin topu taca atmak dışında bir şey yapmadıkları aşikardır. Bazen başbakanın bazen de AKP sözcülerinin Alevilerin ne istedikleri belli değil gibi oyalayıcı ve akıl dışı ifadeler kullanan, çalışmalarda birbirilerinden haberleri olmayan, her biri ayrı şeyler söyen sorunu çözmek yerine sorunu ötekileştirerek kendi yöntemleriyle çözme yoluna girmişlerdir.

Biz Alevilerin sorunları bellidir. Bu sorunlara yönelik çözüm önerilerimiz hem hükümet yetkililerinin hem de TBMM’de gurubu bulanan tüm partilerde mevcuttur. Yeni yeni çözüm önerileri aramaya ve üretmeye gerek yoktur. Hükümet bu tavrıyla kendi Alevilerini yaratmaya çalışmaktadır. Hükümetin “Demokrasi paketi” ve genel tavrı şunu açıkça ortaya koymuştur. AKP Hükümeti inançta, etnik ve kültürel kimlikte tek kimlik yaratmak istiyor. AKP Alevi Sorununu ve Türkiye’nin demokrasi sorununu çözecek birikim ve beceride değildir.

Değerli basın emekçileri 07 Ekim 2013 akşamı bir televizyon programında kendini milletinvekili olarak lanse eden bizce padişahın emir eri olan bir şahsın Alevilerin Cemevleriyle ilgili ”Cemevleri terör yuvasıdır.” demesi utanç verici, ahlak dışıdır, inancımıza, ibadethanemize bir hakarettir. Mebus efendi bizi ve cemevlerimizi hedef gösteriyor. Böylesi şahsiyetler her dönem “görev” alırlar ve “görevlerini” yerine getirip giderler. Sarayda padişahlarının önünde diz çöker yeni görevler için emir beklerler.

Alevilik yüzyıllardır baskı, sürgün, asimilasyon ve katliamlara rağmen Hak ve Hakikat yolunda yaşıyor. Bundan sonra da birlikte yaşadığımız toplumlarla eşitlik, özgürlük ve saygı temelinde yaşayacak.

Alevi Kültür Dernekleri

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği

Bu yazı toplam 774 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Veli GÜLSOY
1.Hızırşah
İsmail SAÇLI
SİVAS GÜNLERİ!
H.Habip Taşkın
DAMDA NE DAMI?
ARŞİVDE ARA
SİTE ANKET
Yenilenen Web Sitemizi Nasıl Buldunuz ?
Çok Güzel Olmuş
Güzel
İdare Eder
Kötü