22 Mart 2018 Perşembe Saat 18:03
HIZIR ORUCU
06 Şubat 2014 Perşembe Saat 01:19
11-12-13 Şubat 2014 tarihlerinde Vakıf merkezimizde oruç açım yemeği verilecektir. 14 Şubat Cuma 13.30 da da Vakıf Merkezi’nde Hızır Lokması paylaşılacak, aynı gün 14.30’da Hızırşah Külliy

HACI BEKTAŞ VELİ ANADOLU KÜLTÜR VAKFI

DATÇA ŞUBESİ CEMEVİ

HIZIR ORUCU

Hızır bu gün oldukça geniş bir coğrafya da dara düşenlerin, ezilenlerin, hastaların fakirlerin “yetiş imdadıma ya Hızır” diye çağırdığı ortak bir kişi ölümsüz bir kurtarıcıdır.

Hızır kült’üne, Tevrat’ta ve Kur’an’da rastlıyoruz. Bu gün hala orta Asya da Ahmet Yesevi de, Anadolu’da: Hacı Bektaş da, Abdal Musa, Şah kulu, Seyit Battal gazi, Hamza baba, Pir Sultan Abdal ve Dersim Düzgün baba da olduğu gibi Alevi-Bektaşi ziyaretgâhlarında önderler ve canlar arasında yaşatılmaktadır. Hızır inancı Arnavutluk’tan, Makedonya’ya balkan ülkelerinin çoğunda bu gün de yaşatıldığı gibi;  1960 larda başlayan ekonomik göçlerle, işgücü olarak Avrupa ve Amerika’ ya giden Alevilerce de yaşatılmıştır. Bu gün Alevi çocuklarımız yaşadıkları doğup büyüdükleri ülkelerin dilleriyle seslenirler bu büyük veliye: “Hızır bana yardım et” diye.

Hızır koruyucu kurtarıcı yaratıcı yardımcı kimliği nedeniyle; yarı insan, yarı melek, yarı peygamber kimliğiyle karşımıza çıkar. Hızır toplumsal yaşamda, adalet ve güvencenin sembolüdür. Hızır yol gösterendir. Vesiledir. Mürşittir. Çünkü o ilahi rahmet ve sırlara sahiptir. Yüce kitabımız Kur’an da, Kehf suresinde geçen Hz. Musa ve Hızır kıssasında, Hızır’ın, Allah tarafından ilim verilen bir üstün zaat olduğu; ”derken, katımızdan kendisine bir rahmet verdiğimiz ve tarafımızdan kendisine bir ilim öğrettiğimiz kullarımızdan bir kulu buldular” diye 65. ayetle ifade edilmiştir.

Hızır orucunun nasıl tutulmaya başlandığını da bakacak olursak;

Cennet gençlerinin efendisi olan peygamberin göz nuru Hz Hasan ve Hz Hüseyin efendilerimiz. Bir gün rahatsızlanırlar. Hz Fatma anamız, babası Resullah’a gider ve durumu anlatır. Hz Muhammet, Haktan gelen vahi üzerine, kızına; kendisinin ve Hz Ali’nin üç gün oruç adamalarını söyler. Bunun üzerine Hz Fatma, Hz Ali ve yardımcıları Fıdda, 3 gün oruç adar. Seyitler iyileşince “Allah rızası için” oruçlarını tutmaya başlarlar. İlk günün sonunda oruç açımı vakti kapılarına bir yoksul gelir ve “açım” der. Hz Ali “benim payımı verin” der. Hane halkı kendi paylarını da vererek, suyla oruç açımı ederler. 2. Gün sonunda oruç açımıa bir yetim geldi ve sofrayı ona verdiler. 3. Gün yine oruç açımı edeceklerinde kapılarına bu kez bir esir geldi ve yine oruç açımlarını suyla ederek, yemeklerini ona verdiler. Böylece 3 gün adak oruçlarını sadece suyla tuttular.

Rivayetlerde kapıya gelenlerin Hz Cebrail, Hz Mikail, Hz İsrafil olduğu söylenir. Bizim inancımıza göre ise kapıya gelen Hz Hızır dır. İşte bu 3 günlük oruca “Hızır orucu” demişizdir. Ve o günden bu güne bizlerde Allah rızası için, orucumuzu tutarız. Soframıza geleni, lokmamızı yiyeni Hızır belleriz.

Cenab-ı Haktan niyazımız: bizi bu güzel inancımızdan ayırmasın, yolumuzu yolsuzların eline düşürmesin, her zaman her yerde Alevi- Bektaşi inanç ve değerlerimizi yaşatmaya devam eylesin. Bu gün burada olan olamayan tüm canlarımızı Ehlibeytin bir gülü eylesin ve on iki imamın yolundan, didarından, kanterinden ayırmasın… Oruçlarınız ve lokmalarınız kabul olsun… Hak, Muhammet, Ali yoldaşımız olsun çağırdığınız yerde Bozatlı Hızır’ı hazır bulasınız…

11-12-13 Şubat 2014 tarihlerinde Vakıf merkezimizde oruç açım yemeği verilecektir. 14 Şubat Cuma 13.30 da da Vakıf Merkezi’nde Hızır Lokması paylaşılacak, aynı gün 14.30’da Hızırşah Külliyesi ziyaret edilecektir. Tüm canlarımızı bekleriz.

                                                                                       Murat YILDIRIM                    

                                                                                 H.B.V.A.K.V.D.Şb.Başkanı     

Bu yazı toplam 1127 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Veli GÜLSOY
1.Hızırşah
İsmail SAÇLI
SİVAS GÜNLERİ!
H.Habip Taşkın
DAMDA NE DAMI?
ARŞİVDE ARA
SİTE ANKET
Yenilenen Web Sitemizi Nasıl Buldunuz ?
Çok Güzel Olmuş
Güzel
İdare Eder
Kötü